نوشته شده توسط : سارا موسوی
نشانه ای از هنر ایرانی در هر فرش دستباف دیده می شود و این نوع فرش در خیلی از شهرهای جهان طرفدار دارد. در تقسیم بندی هفتگانه هنر جهان، نامی از فرش به چشم نمی خورد و فرش جایگاهی ویژه ای در هنر جهان ندارد. اما فرش ایرانی، یکی از اصیل ترین زمینه های هنری این کشور است. فرش برداشت ایرانی از هستی است که زمین را به تمثیلی از آن می آراید.فرش دستباف
فرش ایران که عموما جلوه گاه فردوس برین یا باغ های بهشت ایرانی بوده است، حال و هوا و آرامش معماری ایرانی را با خود به همراه داشته اند. استفاده از رنگ هایی چون فیروزه ای، لاجوردی، کهربایی و قرمز ایرانی و صدها رنگ منحصر به فرد دیگر که سرچشمه از کاشی کاری ایران و تنوع رنگ خاک های این کشور دارند، با لطافت ابریشم و پشم گوسفندان عشایر، عمیقا با فرهنگ این کشور پیوند خورده است. نشانه ای از هنر ایرانی در فرش دستباف تمام شهرها دیده می شود و در دنیای نمادشناسی نیز، هر فرش مانند کتابی قابل خوانش است و داستانی را در
 
خود جای داده است. در فرش ایرانی، بته، سروی است که باد بر آن وزیده و تارک آن خمیده است.
فرش دستباف
تمام فرش های دستباف ایرانی دارای سرنوشت و قصه خاص خود هستند و می توان در قصه آن ها عشق و اصالت را یافت. در ایران امروز که فرش از مقام یک اثر هنری خارج شده و در جایگاه یک کالای تجاری قرار گرفته و متولی فرش دیگر نه هنرمندان بلکه تجار اند، بته گالری، در قلب شهر تورنتو، با پروژه فرش سعی در گردهم آوردن هنرمندان فرش ایرانی دارد.فرش دستباف
هنرمندانی که پیشینه فرش را به خوبی مطالعه کرده اند و با الهام از رنگ و نقشه های پیشینیان، هنر مدرن خود را خلق می کنند و با زندگی پرهیاهوی این دوران تطابق می دهند تا جای خود را در تمام دنیا باز کنند تا فرصتی برای عرض اندام در هنر جهان داشته باشند.

دارکشی فرش دستباف

فرش ها را به رج می بندد و به دارکشی می کنند تا... داستان هر فرش شاید شبیه داستان زندگی ما انسان‌ها باشد. فرش‌ها نیز دارای سرنوشتی هستند که طراح و گرافیست آن را خلق می‌کند. از نظر من طرح هر فرش سرنوشت آن است که به دست بافنده‌ها شکل و نقش می‌گیرد و تشکیل می‌شود. تشکیل سرنوشت هر فرش را رج بافی می‌نامند و رج بافی در اصطلاح یعنی؛ گره زدن تارها و آمیختن پود به آن‌ها. درست شبیه گره خوردن زندگی ما با اتفاقات و آمیختن ما با سراشیبی و سربالایی‌های زندگی.

دارکشی برای بازگشت از انحراف

در روند تبدیل یک نقش به یک فرش دستباف مرحله‌ای وجود دارد به نام، دارکشی. شاید بتوان این مرحله را نیز به زندگی انسان و کش و قوس‌های آن شباهت داد: بیشتر قالی‌ها روی دار وقتی که رج به رج بافته می‌شوند و بالا می‌روند ممکن است کمی از مسیر و قالب خود انحراف پیدا کرده و جابه‌جا شوند. درست مانند مسیر زندگی ما انسان‌ها که ممکن است گاهی از مسیر درست خود منحرف شود. اما در نهایت باید به راه درست بازگشت و فرش‌ها نیز این را می دانند که در نهایت راه کج به جایی نخواهند رسید. زمانی که رج بافی فرش های دستباف بر روی دار قالی به انحراف کشیده می‌شوند، چاره‌ای جز دارکشی نیست. به طور کلی دارکشی در صنعت قالی بافی یعنی؛ مرحله‌ای که در آن فرش‌های بافته و پرداخت شده که گاهی ممکن است از حالت اصلی خود انحراف پیدا کرده و کج شده باشند با دارکشی دقیقاً به شکل و چارچوب چهارضلعی منظم خود برمی‌گردند.

نجات فرش ها

حال در این قسمت یک سوال مطرح می‌شود: دارکشی چگونه باعث توقف روند انحراف و اصلاح فرش‌ها می‌شود؟ نخ‌های منعطف فرش به وسیله دستگاه دارکشی و دقت و محاسبه اساتید این فن آنقدر کشیده می‌شوند تا فرش فرم و قالب اصلی خود را پیدا کند. برای این کار فرش چند روزی در دستگاه می‌ماند تا فرم و قالب جدید در جای خود تثبیت و همیشگی شود.

اصالت فرش دستباف ایرانی

طبق نظر تمام پژوهشگران تاریخی، آغاز قالی بافی و اصالت فرش دستباف به آسیا برمی گردد و در این میان ایران، ترکستان و قفقاز مهد اولبه قالی بافی هستند.

هنر قالی بافی آنقدر اصیل و قدیمی است که پژوهشگران با استناد به انجیل و ادبیات کلاسیک جهان، به این نتیجه رسیده اند که این هنر قبل از میلاد مسیح وجود داشته است.

به عنوان مثال؛ یک تاریخدان آتنی چندین قرن پیش، پیش از میلاد مسیح، در گزارش های خود آورده است که ایرانیان عادت دارند بر روی قالی های نرم بنشینند و استراحت کنند و پژوهشگران زیادی عنوان کرده اند که ایرانیان نخستین قومی بوده اند که به قالی بافی و صنعت فرش دستباف پرداخته اند.

فرش دستباف یک اختراع سودمند

قالی بافی و بافتن فرش مانند تمام اکتشافات تاریخی دیگر فواید بسیار سودمندی برای صنعت و هنر جهان داشته است. تاریخچه این کشف را به این صورت می توان بیان نمود:

در هزارهٔ دوم پیش از میلاد، انسان توانست چگونگیِ به‌هم‌ریسیدنِ نخ‌ها و ساختنِ طناب را کشف کند.

فرش دستباف در دوران صفویه

زمانی که درباره تاریخچه فرش های دستباف تحقیق کنید، منبع های بسیاری را مبنی بر این خواهید یافت که از فرش های دوران صفویه به عنوان زیباترین و باکیفیت ترین فرش های جهان نام برده شده است.

فرش دستباف از ایران تا پازیریک

جالب است بدانید که قدیمی ترین فرش موجود جهان در ایران بافته شده است؛ این فرش در یک مقبره در پازیریک، واقع در سیبری جنوبی از زیر خاک در آمده که قدمت آن چند هزار سال تخمین زده شده است. نقوش این فرش دستباف نشان دهنده اصالت ایرانی و رنگ زمینه آن قرمز ترکمنی با مایه های آبی و زرد و سفید است و اسبی که بر آن نقش بسته، ویژگی اسب های ایرانی را نشان می دهد و سایر تصویرهای آن همه ایرانی هستند.

برای اطلاعات بیشتر به سایت قالیخان مراجعه کنید.

 :: برچسب‌ها: فرش , دستباف , قالی , قالیچه , قالی بافی ,
:: بازدید از این مطلب : 36
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 30 آذر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سارا موسوی

بهترین مدل فرش دستباف، چه طرح و چه رنگی؟

ایرانیان برای اینکه بسترشان نرم باشد قالیچه زیر بستر خود می‌گسترند؛ این جمله‌ای است که یکی از تاریخ‌نگاران یونانی در مورد ایرانیان گفته است. این جمله یعنی فرش برای ایرانیان از همان روزگار قدیم اهمیت داشته و وسیله‌ای ضروری برایشان به شمار می‌‌رفته است. آنچه به عنوان فرش در منازل وجود داشته، در هر دوره‌ای دارای جنس و مدل و طرح‌های مختلفی بوده است، تا به امروز که ما در خانه‌هایمان از انواع مختلف فرش‌های ماشینی و دستباف استفاده می‌کنیم.

یکی از وسایلی که نقش مهمی در دکوراسیون خانه ایفا می‌کند فرش است، حالا اگر فرش دستباف هم باشد اهمیت و جلوه‌ی دکوراسیون چندین برابر می‌شود. 

در مورد فرش دستباف

فرش دستباف همانطور که از اسمش پیداست، هنر دستان هنرمندانی از مناطق مختلف ایران است. فرش دستباف نمادی برای فرهنگ ایرانیان است و در دنیا شهرت دارد. در مناطق مختلف کشور از جمله: آذربایجان، اصفهان، منطقه ترکمن، همدان، یزد و.. این فرش‌ها بافته می‌شوند. فرش‌های دستباف در هریک از مناطق کشور، ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند و با آنها شناخته می‌شوند.

 

فرش دستباف رحیمی

انواع فرش دستباف:

انواع فرش دستباف از جنبه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند؛ انواع فرش دستباف از نظر جنس تار و پور و پرز آن، انواع فرش دستباف مدرن از نظر اندازه و یا انواع فرش دستباف از نظر منطقه‌ای که در آن بافته شده است. هر کدام از انواع فرش‌های دستباف زیبایی‌های خاص خودش را دارد و شما می‌توانید با توجه به نوع نیاز و سلیقه خود آن را انتخاب کنید.

انواع فرش دستباف از نظر جنس:

 • فرش پشمی
 • فرش تمام ابریشم
 • فرش گل ابریشم
 • فرش کف ابریشم
 • فرش کرک

انواع فرش دستباف از نظر اندازه:

 • قالی
 • قالیچه
 • کلگی
 • کناره
 • ذرع و نیم، ذرع و چارک
 • پشتی
 • پادری

انواع فرش دستباف از نظر منطقه بافت:

 • فرش اصفهان
 • فرش تبریز
 • فرش کاشان
 • فرش کردستان
 • فرش اصفهان
 • فرش نایین
 • فرش مشهد
 • فرش بلوچی

فرش دستباف

 

مزایا و معایب فرش دستباف

مزایا:

 • حفظ دمای مناسب در فصل‌های مختلف (گرم در زمستان و سرد در تابستان)
 • داشتن طبیعت گرم و مفید برای کودکان
 • عدم ایجاد الکتریسیته ساکن
 • ارزشمندتر شدن در طی گذشت زمان
 • حفظ درخشش فرش در طول زمان
 • دارای قابلیت رفوگری و ترمیم
 • عمر طولانی

معایب:

 • فرش دستباف معایبی ندارد ولی ممکن است برخی قیمت بالای فرش دستباف را جزو معایب آن بدانند ولی در واقع خرید فرش دستباف مانند سرمایه‌گذاری است چرا که به مرور ارزش آن بیشتر می‌شود.

فرش دستباف رحیمی

بهترین مدل فرش دستباف برای منزل کدام است؟

برای اینکه بهترین مدل فرش دستباف را برای منزل خود بخرید باید به مواردی توجه کنید و طبق آنها فرش بخرید، با توجه به اینکه چه‌ ویژگی‌هایی از فرش برای شما در اولویت قرار دارد می‌توانید بهترین مدل فرش دستباف را برای منزل خود انتخاب کنید.

طرح و نقش فرش ایرانی: فرش‌های دستباف ایرانی دارای طرح‌های متنوعی از جمله: شاه‌عباسی، اسلیمی، افشان، شکارگاه، هندسی و.. هستند که انتخاب بهترین مدل فرش دستباف از بین آنها به سلیقه شما و به دکوراسیون خانه شما و طرح‌های دیگر وسایل بستگی دارد و باید با آنها همخوانی داشته باشد.

جنس فرش دستباف: فرش‌های دستباف از جنس‌های مختلفی از جمله: ابریشم، پشم، پنبه و... بافته شده‌اند، با توجه به ویژگی‌ها و مزایای هریک می‌توانید بهترین فرش دستباف را از بین جنس‌های مختلف انتخاب کنید. اگر به دنبال بهترین مدل فرش پشمی و دستباف هستید چیدانه به شما فرش رحیمی را معرفی می‌کند.

رنگ فرش دستباف: هنگام خرید فرش دستباف به رنگ آن توجه کنید. رنگ فرش باید با دکوراسیون خانه شما سازگار باشد. بهترین مدل و رنگ فرش دستباف برای منزل شما بر اساس اولویت‌های شما و تم رنگی دکوراسیون منزل شما تعیین می‌شود.

قیمت فرش دستباف: قیمت انواع فرش‌های دستباف با همدیگر متفاوت است. قیمت فرش‌های دستباف بر اساس ؛ اندازه، طرح و نقش، جنس، تراکم و... تعیین می‌شود. بهترین مدل فرش دستباف از نظر قیمت به میزان بودجه شما بستگی دارد. فرش‌های دستباف ابریشمی قیمت بالاتری دارند.

فرش دستباف رحیمی

 

بهترین مدل فرش؛ فرش دستباف آبی رنگ

رنگ آبی رنگی آرامش بخش است، بهتر است فرش‌های با رنگ غالب آبی رنگ را برای اتاق‌های دنج و فضاهایی که برای آرامش می‌خواهید به کار ببرید. فرش دستباف با پس زمینه رنگ آبی برای دکوراسیون خانه‌های با تم رنگی سرد و تنالیته آبی رنگ مناسب است.

فرش دستباف رحیمی

بهترین مدل فرش؛ فرش دستباف به رنگ زرد

فرش‌هایی با پس زمینه رنگ روشن فضا را بزرگتر نشان می‌دهند در نتیجه اگر می‌خواهید فضای فرش شده بزرگ و دلباز به نظر برسد از فرش دستباف با رنگ زرد استفاده کنید. همچنین این رنگ شاد و انرژی بخش است. البته اگر در خانه کودک دارید و یا نگران دیده‌شدن لکه‌ها هستید برای انتخاب این فرش بیشتر فکر کنید.

فرش رحیمی

 

 

بهترین مدل فرش؛ فرش با پس زمینه رنگ قرمز و رنگ‌های گرم

یکی از متداول‌ترین مدل‌های فرش دستباف انواع فرش‌های با رنگ پس‌زمینه قرمز و تنالیته‌های آن است. در گذشته اغلب فرش‌ها به رنگ قرمز و گرم بودند ولی امروزه استفاده از رنگ‌های دیگر رایج شده است. رنگ قرمز رنگ گرم و انرژی بخش است و برای اغلب ما فرش دستباف با تنالیته رنگ‌های گرم حس نوستالژی و گرما دارد.

فرش دستباف

 

فرش دستباف

بهترین مدل فرش؛ فرش با پس زمینه رنگ سبز

رنگ سبز نمادی از زندگی و ثروت است. این رنگ در فرش‌های دستباف کمتر به عنوان رنگ غالب و پس زمینه به کار می‌رود، ولی در طرح‌ها و نقوش گیاهی از آن بیشتر استفاده می‌شود. اگر دکوراسیون خانه شما تنالیته‌های سبز دارد؛ فرش دستباف با رنگ غالب سبز و یا فرشی که بخش‌هایی به رنگ سبز داشته باشد می‌تواند بهترین مدل فرش برای منزل شما باشد.

 

 


:: برچسب‌ها: فرش , دستباف , بهترین مدل فرش , رنگ فرش , قالی , قالیچه ,
:: بازدید از این مطلب : 36
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 آذر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سارا موسوی

بافت فرش در اردبیل سابقه طولانی دارد. در دوران صفویه مانند بسیاری دیگر از مراکز بافندگی، قالی بافی در آن در اوج کمال بوده و در دوران قاجاریه پایین ترین دوره حیات خود را طی کرده است.
نزدیک به یک صد سال قبل بود که این صنعت در آن به مقیاس محدودی شروع به نشو و نما کرد. بافنده های اردبیلی در این زمان و بخصوص در هنگام جنگ جهانی دوم که فرش بافی در شیروان و سایر مناطق بافندگی قفقاز در حال توقف بود با اقتباس از طرح های بسیار موفق قفقازی و هم چنین نقش های زیبای تبریز از جمله طرح هراتی مشایخی، گلدانی، ظل السلطانی و ترنجدار شیخ صفی با پیروی از روش های متداول بافت در آذربایجان از قبیل استفاده از گره ترکی، چله کشیده شده، تار و پود پنبه ای و رعایت ریزه کاری های اختصاصی خود از جمله نصب دار قالی در زیر زمین برای تأمین رطوبت مناسب برای الیاف فرش به فرش بافی خود سر و صورتی داده اند.
فرش های به اصطلاح بازاری اردبیل که به سنه بافت مشهورند، فرش هایی یک پوده و با کیفیت نازلی از نظر بافت هستند. گره ها در روی شبکه تار و پود بسیار نرم کوبیده می شود. هر چند این نرم کوبیدگی باعث زود بالا آمدن فرش در روی دستگاه می شود در عوض از تراکم و دوام آن تا حد قابل توجهی کاسته می شود.

بافنده های اردبیلی به تقریب در تمام اندازه ها می بافند ولی بیشترین تمایل را به ذرع و نیم و پرده ای و کناره های معمولی نشان می دهند. فرش های آنان در زمینه های فیروزه ای، سفید نخودی، کرم سرنجی، سرمه ای و سبز روشن به بازار عرضه می شود. بافت فرش های زمینه ابریشمی در سال های اخیر در این شهر بسیار متداول شده است.

سوابق تاریخی:

بافت فرش در اردبیل سابقه طولانی دارد. در دوران صفویه بمانند بسیاری از مراکز بافندگی، قالیبافی در اردبیل نیز در اوج کمال بوده، نام اردبیل همواره به همراه نام قالی ذی قیمت اردبیل متعلق به قرن شانزدهم که فعلاً در موزه ویکتوریا- آلبرت نگهداری می شود ذکر گردیده است.
در دوران قاجاریه قالیبافی اردبیل دچار رکود فاحشی گردیده است. بافندگان اردبیلی در هنگام جنگ جهانی دوم که فرشبافی در شیروان و سایر مناطق بافندگی قفقاز در حال توقف بود با اقتباس از طرحهای بسیار موفق قفقازی و همچنین نقشهای زیبای تبریز از جمله طرح هراتی مشایخی، گلدانی، ظل السلطانی و ترنجدار شیخ صفی و نیز با متابعت از روشهای متداول بافت در آذربایجان از قبیل استفاده از گره ترکی، تار و پود پنبه ای به فرشبافی خود سر و سامان دادند.

ساختار: از نخ پنبه برای تار و پود استفاده میشود.

گره گره درشت تا نسبتاً ظریف ترکی به تعداد ۱۵۰۰ گره در هر دسی متر مربع.

پرزپشم مرغوب و براق اما کمی ضخیم بیشتر بکار می رود و بلند چیده می شود.

کیفیتنمونه های قدیمی قالیچه های عشایری کم نظیر و با دوام و با ارزش که کیفیتی بیش از متوسط دارند. بندرت یافت می شوند.

نوع بافت قالی در حوزه شهری اردبیل بصورت تمام لول و نیم لول می باشد با این حال تعدادی از عشایر که به اردبیل کوچ کرده اند بصورت تخت فرشبافی می کنند. چرا که نوع بافت حوزه عشایری اردبیل، بصورت تخت می باشد. این در حالیست که قالیهای روستایی اردبیل در گذشته بیشتر بصورت نیم لول بافته می شدند ولی امروزه با توجه به تقاضای بازار بصورت تمام لول هم تولید می شوند.

رنگ بندی : فرشهای منطقه اردبیل در زمینه های فیروزه ای، سفید، نخودی، کرم سرنجی، سرمه ای و سبز روشن به بازار عرضه می شود. همچنین رنگها در قالیهای اردبیل روشن تر و زنده ترند.

توزیع جغرافیایی : قالیبافی یکی از صنایع دستی مهم شهرستان اردبیل است که علاوه بر ارزش افزوده، از نظر اشتغال زایی نیز دارای اهمیت خاصی می باشد. مناطق قالیبافی اردبیل را می توان به سه گروه عمده تقسیم کرد.

·       حوزه شهری باف: مانند اردبیل و بخشهای تابعه

·        حوزه روستایی باف: مانند اکثر روستاهای تابعه اردبیل

·        حوزه عشایری باف: (شاهسونها)

حوزه شهری باف:

این حوزه عمدتاً شهر اردبیل را شامل می شود و اکثر بافندگان آن از مناطق دیگربدانجا کوچ کرده اند درصد بسیار بالای تولید فرش اردبیل متعلق به این حوزه است. در نقاط بسیاری از این حوزه بعضی از ارگانها و یا سازمانها فعالیت دارند. از مناطق مهم قالیبافی می توان به سلمان آباد، میر اشرف و بهشت زهرا اشاره کرد که در آنها بیشتر طرحهای شکسته و هندسی بافته می شود.
حوزه روستایی باف:

تولید فرش در اغلب روستاهای اردبیل رایج می باشد. فعالیت عمده این حوزه مربوط به فصل های کم کار کشاورزی یعنی اول پاییز تا آخر زمستان است. با گرم شدن هوا و اشتغال مردم به کار کشاورزی میزان تولید فرش کاهش می یابد. اکثر بافندگان مناطق روستایی را زنان و دختران تشکیل می دهند طرح قالیهای این حوزه بسیار ساده و هندسی می باشد.

حوزه عشایری باف:

این حوزه شامل عشایری می شود که در تابستان برای ییلاق به منطقه اردبیل می آیند. بافندگان این حوزه را نیز زنان و دختران تشکیل می دهند. فرش در این حوزه نه جهت کسب درآمد بلکه برای کاربرد خود خانوار صورت می گیرد. نه تنها مرحله بافت بلکه کلیه مراحل تولیدی فرش اعم ازپشم ریسی و رنگرزی توسط زنان انجام می پذیرد در این حوزه از دارهای کوچک افقی استفاده می شود و فرشهای بافته شده رج شمار پایینی دارند. چله کشی با نخهای پشمی صورت می گیرد و اصطلاحاً به آنها فرش تمام پشم می گویند.

فرشهای به اصطلاح بازاری اردبیل که به سنه بافت مشهورند فرشهایی یک پوده و با کیفیت نازلی از نظر بافت هستند. گره ها در روی شبکه تار و پود بسیار نرم کوبیده می شود. هر چند این نرم کوبیدگی باعث زود بالا آمدن فرش در روی دستگاه می شود ولی در عوض از تراکم و دوام آن تا حد قابل توجهی کاسته می شود.

برای اطلاعات بیشتر به سایت قالیخان مراجعه کنید.

 :: برچسب‌ها: فرش , دستباف , قالی , قالیچه ,
:: بازدید از این مطلب : 64
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 16 آذر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سارا موسوی

قرار بود جهیزیه ام تا دو ماه دیگه آماده بشه تا فرصت کافی برای بقیه کارهای مراسم عروسی داشته باشیم و با خیال راحت به جزئیات جشن بپردازیم. یکی از وسایلی که خریدش رو واسه روزهای آخر گذاشته بودم، فرش بود.

چون در نظر داشتم یه فرش دستباف ایرانی کاملا جدید بخرم که طرح و رنگش با سایر لوازم خونه ام همخوان باشه. واسه همین روز که شروع کردم به جستجو قالی توی مجلات تخصصی دکوراسیون، به ذهنم رسید فرش دستباف ایرانی به مراتب گزینه بهتری از فرش های ماشینی هست که اخیرا با توجه به نقش و نگارهای بسیار متنوعش، بازار قالی رو قبضه کرده. هرچند که قیمت این دو مدل فرش هم تاثیر زیادی در گرایش مردم به فرش ماشینی داره.

برای همین تصمیم گرفتم قبل از اینکه نظرم در مورد خرید فرش دستباف ایرانی با خانواده ام در میون بذارم، شروع کنم به سرچ در مورد ویژگی های این مدل فرش ها.

این طور که من فهمیدم فرش های دستباف یه سرمایه محسوب میشن. قالی هایی که بازاری ها به اون “فرش ضرر داده” میگن. یعنی درسته که در هنگام خرید مجبور میشیم مبلغ زیادی بابت این فرش ها بپردازیم ولی هر زمان که  بخوایم اون ها رو بفروشیم، حتی بیش از قیمت خرید، می ارزن.

بر این اساس، خرید فرش دستباف ایرانی هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری محسوب میشه و اطمینان داشته باشین که فرش دستباف ایرانی روند افزایشی در قیمت هاش داره. این ویژگی در مورد فرش های دستباف دست دوم و پاخورده بارزتره. چرا که گذشت زمان ارزش فرش دستباف رو بیشتر می کنه.

چنانکه روی شیشه بسیاری از مغازه های فرش فروشی آگهی تعویض فرش کهنه با نو رو می بینین. این مبادله در فرش های دستباف خیلی متداول و البته سودآورتره. چرا که فرش دستباف ایرانی پاخورده رو با پرداخت و مرتب کردن، به سایر کشورها صادر میکنن. اروپایی ها اصلی ترین مشتری فرش های دستباف به خصوص دست دوم ایرانی هستن.

در واقع فرش دستباف ایرانی تنها کف پوشیه که بر اثر پا خوردن، نور و شست و شو زیبایی هاش مضاعف میشه و هیچ گاه چشم نوازی خودش رو از دست نمیده. به ویژه اگه که این قالی با استفاده از مواد رنگزای طبیعی رنگ شده باشه.

کارشناسان فرش های دستباف معتقدن، ارزش هنری یه فرش یا قالیچه به نقشه، میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرارگرفتن این رنگ‌ها در کنار هم بستگی داره.

ضمن اینکه فرش دستباف ایرانی نسبت به همه ی کف پوش های دیگه از عمر خیلی بیشتری برخورداره و قابلیت بسیار بالایی برای پاکیزگی و تنظیف داره.

با این توضیحات، این تفکر ایرانیان چندان درست نیست که حتما باید فرش هم مثل سایر لوازم خونه دست اول و نو باشه. بلکه باید برای مردم جا بیفته که ارزش بعضی از قالی های دست دوم به مراتب بیشتر از فرشیه که تازه بافته شده. در این مورد کافیه سری به بازار فرش بزنین. متوجه میشین که قیمت بعضی فرش های دست دوم دستباف، گرونتر از فرش های نو هست.

علت این مساله رو بازاریان فرش در مرغوبیت رنگ و نخ قالی های قدیمی می دونن. اونها معتقدند خیلی از فرش‌های جدید با رنگ و نخ با کیفیت بافته نمی‌شن، برای همین بعد از مدتی رنگ می‌بازن و از شکل می‌افتن. اما فرش‌های قدیمی و پاخورده، اونقدر با کیفیتن که با چند بار شسته شدن، همچنان زیبا و خوب به نظر می‌رسن.

‏با توجه به این مطالب بود که با مشورت همسرم، قرار شد فرش خونمون رو از بین فرش های دستباف بخریم. چون مطمئن بودیم چند سال بعد که بخوایم بفروشیم نه تنها ضرر نکردیم بلکه با پول بیشتری که عایدمون میشه، میتونیم فرش های دیگه ای رو امتحان کنیم. این راهکار کمک زیادی هم به انجام تغییر دکوراسیون می کنه.

من این موضوع رو وقتی داشتم توی نت برای کسب اطلاعات در مورد فرش دستباف سرچ می کردم، متوجه شدم. اونجا من مطلبی با عنوان ” فرش دستباف من سرمایه من” توی بلاگ شیپور خوندم که در انتها اشاره کرده بود سایت شیپور به عنوان یه بازار بزرگ لوازم دست دوم، به صورت مجانی آگهی فروش منتشر میکنه، به نظرم فرصت خوبی برای مبادله کالا بدون واسطه هست.

برای اطلاعات بیشتر به سایت قالیخان مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 :: برچسب‌ها: فرش , دستباف , قالی , قالیچه ,
:: بازدید از این مطلب : 41
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 8 آذر 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : سارا موسوی

قالی ایرانی، هنر ماندگار و گران قیمت مردم سرزمینمان است که البته همیشه این‌طور نیست که همه قالی‌های دستباف فوق‌العاده گران باشند بلکه بخشی از قالی‌های دستباف پشمی، تقریبا قیمتی معادل یک قالی ماشینی با کیفیت معمولی دارد.

قالی‌های دستباف پشمی که البته شاید سنگین‌تر به‌نظر بیاید ولی دوام بیشتری نسبت به قالی ماشینی دارد.

 • فرش یا قالی کدام مناسب تر است ؟

به هرگونه گستردنی بافته شده «فرش» می‌گویند که شامل قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو ، پلاس و… می‌شود اما به فرش پرزدار «قالی» گفته می‌شود و البته آن چیزی که باعث می‌شود قالی از قالیچه متفاوت شود، متراژ آن است.

فرش‌های پرزداری که مساحت آنها ۶ متر به بالا باشد، قالی نامیده می‌شود و به فرش‌های پرزداری که مساحت آنها ۶ متر یا کمتر از آن باشد «قالیچه» می‌گویند. خوب است بدانید که کوچک‌ترین قالیچه‌ها را هم با مساحت یک تا یک و نیم متر، برای پشتی می‌بافند.

 

 • اختلاق قیمت برسرچیست ؟

کارشناسان قالی معتقدند ارزش هنری یک قالی یا قالیچه به نقشه ، میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرارگرفتن این رنگ‌ها در کنار هم بستگی دارد، اما قیمت یک قالی یا قالیچه بیشتر به نقشه و رنگ ، جنس نخ ، تار و پود و پرز آن و نوع بافت آن مرتبط است.

 

 • انواع قالی کدامند؟

قالی تمام پشم

 فرشی که تار، پود و پرز آن از پشم باشد. این نوع قالی‌ها به دلیل جنس پرزها درشت بافت هستند. قالی خرسک که از ضخیم ترین پشم‌ها بافته می‌شود جزء این دسته است. قالی تمام پشم دارای دوام بیشتری است ، این نوع قالی سنگین و ارزان‌قیمت است .

قالی چله پشم

نوعی قالی که چله آن از پشم است ولی پرزهایش تنها از پشم نیست.

قالی تمام ابریشم

فرشی که تار و پود و پرز آن همگی از ابریشم است. این نوع قالی معمولا بسیار ریزبافت است و ارزش هنری زیاد و البته قیمت زیادی دارد. چنین قالی یا قالیچه‌ای برخلاف ظاهر نرم و نازک و ظریفش، در مقابل لکه‌ها بسیار مقاوم است و کافی است آن را با یک دستمال مرطوب و کمی شامپو فرش بشویید و مطمئن باشید تغییری در ظاهر فرش ایجاد نخواهد شد .

قالی کف ابریشم

فرشی که چله آن پشم ولی زمینه آن از ابریشم ، بافته شده است.

قالی گل ابریشم

چله این قالی‌ از پشم است ولی نقش های موجود در نقشه از نخ ابریشم و بقیه پرزها از پشم بافته می‌شود. این نوع قالی‌ها ممکن است قیمت کمتری نسبت به قالی تمام ابریشم داشته باشند اما ارزش هنری زیادی دارند.

 

 • عیب و ایراد قالی را بهتر تشخیص دهید :

- گاهی رنگ قسمت بالای زمینه قالی از رنگ قسمت پایینی آن کم‌رنگ‌تر یا پررنگ‌تر است. خوب نگاه کنید ، این مشکل قیمت قالی را به نصف کاهش خواهد داد .

- اگر اندازه فاصله لبه حاشیه بالایی قالی تا وسط ترنج، بیشتر یا کمتر از ۳ سانتی‌متر با اندازه فاصله آن تا لبه حاشیه پائینی تفاوت داشته باشد، از قیمت قالی بسیار کم می‌شود .

- گره‌های پشت قالی باید منظم، پشت‌سر هم و یک‌اندازه باشد و گره نامنظم و گاهی با فاصله نشانگر این است که در یک فرش ۵۰ رج که باید در هر ۷ سانتی‌متر ۵۰ گره داشته باشد، گره‌ها کمتر است، یا گره‌ها خوب شانه نخورده و پرزها کشیده نشده است .

- گل‌های قالی اعم از شاه‌عباسی، ستاره‌ای و… اندازه استانداردی دارند که این تناسب را می توان از طریق گل‌های قرینه، می توان تشخیص داد .

برای خرید فرش دستباف به چه نکاتی توجه کنیم؟

عوامل زیادی می‌تواند تعیین‌کننده قیمت قالی باشد.
در زیر به نکات مهم در خرید فرش دستباف و اینکه چگونه فرش دستباف خوب را بشناسیم اشاره شده است.
جهت اطلاعات بیشتر می‌توانید به تشخیص فرش دستباف خوب، سالم، نفیس، زیبا و باقیمت در بخش بانک اطلاعات مراجعه فرمایید.
توجه داشته باشید هر یک از عوامل مؤثر در کیفیت فرش که در زیر اشاره می‌شود می‌تواند تأثیر بسزایی در قیمت قالی داشته باشد.

 • جنس نخ و تارو پود
 • ریزبافی و درشت‌بافی
 • تقارن رنگ در اشکال بافته شده
 • هماهنگ بودن نقش زمینه با حاشیه
 • نقشه و هماهنگی قرارگرفتن رنگ‌ها در کنار هم
 • کامل بودن اشکال طرح در متن فرش و ناتمام نماندن طرح
 • تقارن طرح
 • دورگه ‌نبودن زمینه
 • عدم کم‌بافی
 • عدم دیده شدن پود
 • عدم پوسیدگی و رفو شدگی
 • عدم شکستگی گل قالی
 • نداشتن کیس
 • نداشتن سره
 • نداشتن شانه

مزیت خرید فرش‌ دستباف نسبت به فرش‌ ماشینی

دوام طولانی و کیفیت بالا

پشم در برابر آتش مقاوم می‌باشد .

دارای پرز های بسیار نرم و راحت هستند و به راحتی با یک تشک نرم برابری می‌کنند.

یکی از مزایای خرید فرش دستباف این است که
در صورتی که دچار آسیب شوند می‌توان آن را ترمیم کرد.

پشم، رنگ طبیعی را به خوبی جذب می‌کند
و در آخر یک رنگ درخشان را دربافت فرش خواهیم دید.

توجه داشته باشید که به دلیل استفاده از پشم و ابریشم و پنبه به عنوان مواد اولیه در قالی‌دستباف
هیچگاه شاهد تولید الکتریسیته ساکن از این کفپوش نخواهید بود.

قالی‌دستباف تنها کف‌پوش موجود است که بر اثر پا‌خوردن، نور و شست‌وشو
زیبایی‌های آن مضاعف گردیده و هیچ‌گاه چشم نوازی خود را از دست نمی‌دهد.

در ساخت فرش‌دستباف از پشم، تاروپود و منسوجات حیوانی و طبیعی مثل:
پشم بز، پشم گوسفند و… استفاده می‌شود. لذا برای سلامتی مضرر نخواهد بود.

در فرش‌های ایرانی دستباف، هر گره به صورت اختصاصی بافته می‌شود
و به یک ریسمان پایه متصل می‌شود. در بیانی دیگر فرش‌های دستباف، گره‌های واقعی اختصاصی هستند.
اما گره‌هایی که توسط فرش‌ماشینی ساخته می‌شوند، در واقع گره واقعی نیستند.

 برای اطلاعات بیشتر به سایت قالیخان مراجعه کنید.

 :: برچسب‌ها: فرش , دستباف , قالی , قالیچه ,
:: بازدید از این مطلب : 53
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 3 آذر 1399 | نظرات ()